Ediția 2018

Cea de-a XI-a ediţie a Galei Profesorului Bologna va avea loc la Timișoara, în data de 18 mai 2018. Evenimentul este realizat în colaborare cu Organizația Studenților din Universitatea de Vest din Timișoara, organizaţie membră a ANOSR.

Prima etapă a proiectului constă în pregătirea studenţilor evaluatori, care alături de colegii lor din anii anteriori, vor evalua profesorii nominalizaţi de studenţii din România. Astfel, în perioada 8-11 martie 2018, se vor desfășura ateliere de formare ale studenţilor evaluatori în patru centre universitare: București, Cluj-Napoca, Iași și Timișoara. În cadrul acestora, studenţii vor aprofunda conceptul de Învăţământ Centrat pe Student, își vor completa cunoştinţele referitoare la Procesul Bologna şi vor pune cap la cap caracteristicile specifice unui Profesor Bologna.

Începând cu 1 martie şi până în 25 martie 2018, studenţii vor putea să îşi nominalizeze pe site-ul www.profitari.ro cadrele didactice pe care le consideră demne de a primi distincţia „Profesor Bologna”. Concomitent, studenţii evaluatori vor parcurge trei mari etape în încercarea de a descoperi acei profesori care să merite acest titlu. În primul rând, vor participa la cursurile/seminariile profesorului nominalizat, fără a perturba activitatea normală a orelor, pentru ca, mai apoi, aceștia să poarte discuţii cu studenţii care participă la cursurile/seminariile profesorului în cauză. Ulterior, după o documentare suplimentară, studenții evaluatori vor avea o discuţie mai amplă cu profesorul nominalizat, urmând ca în baza unei metodologii de evaluare suficient de complexă pentru a se evita anumite aprecieri subiective din partea studenților evaluatori, aceștia să decidă dacă profesorul merită sau nu decernarea titlului de Profesor Bologna.

Distincţiile de Profesor Bologna vor fi decernate în cadrul Galei Profesorului Bologna, ce va avea loc în data de 19 mai 2018, la Timișoara

Profesorii premiați în această ediție sunt:

Nr. crt.

Nume

Prenume

Universitate

1

Ionescu

Florin-Tudor

Academia de Studii Economice din Bucureşti

2

Zamfiroiu

Alin

Academia de Studii Economice din Bucureşti

3

Nagy

Daniela

Academia Forțelor Aeriene „Henri Coandă” din Brașov

4

Cheval

Sorin

Academia Forțelor Aeriene „Henri Coandă” din Brașov

5

Petrişor

Silviu-Mihai

Academia Forțelor Terestre „Nicolae Bălcescu” din Sibiu

6

Hancaş

Paul Alin

Universitatea „1 Decembrie 1918” din Alba Iulia

7

Arhire

Sorin

Universitatea „1 Decembrie 1918” din Alba Iulia

8

Anghel

Călin Vasile

Universitatea „1 Decembrie 1918” din Alba Iulia

9

Borșan

Tudor

Universitatea „1 Decembrie 1918” din Alba Iulia

10

Moldovan

Alexandru

Universitatea „1 Decembrie 1918” din Alba Iulia

11

Lutic

Doina

Universitatea „Alexandru Ioan Cuza” din Iaşi

12

Crișu-Ciocântă

Anda

Universitatea „Alexandru Ioan Cuza” din Iaşi

13

Dobrilă

Mirela-Carmen

Universitatea „Alexandru Ioan Cuza” din Iaşi

14

Vieru

Roxana

Universitatea „Alexandru Ioan Cuza” din Iaşi

15

Pălimariu

Ana-Maria

Universitatea „Alexandru Ioan Cuza” din Iaşi

16

Maidaniuc-Chirilă

Teodora

Universitatea „Alexandru Ioan Cuza” din Iaşi

17

Boza

Mihaela

Universitatea „Alexandru Ioan Cuza” din Iaşi

18

Hobjila

Angelica

Universitatea „Alexandru Ioan Cuza” din Iaşi

19

Maftei

Alexandra

Universitatea „Alexandru Ioan Cuza” din Iaşi

20

Neculau

Bogdan Constantin

Universitatea „Alexandru Ioan Cuza” din Iaşi

21

Asandului

Mircea

Universitatea „Alexandru Ioan Cuza” din Iaşi

22

Nistor

Cristian

Universitatea „Alexandru Ioan Cuza” din Iaşi

23

Afrăsinei

Mihai-Bogdan

Universitatea „Alexandru Ioan Cuza” din Iaşi

24

Grecu

Silviu

Universitatea „Alexandru Ioan Cuza” din Iaşi

25

Boncu

Ștefan

Universitatea „Alexandru Ioan Cuza” din Iaşi

26

Macra-Osorhean

Mia

Universitatea „Babeş-Bolyai” din Cluj Napoca

27

Cuibuș

Daiana Theodora

Universitatea „Babeş-Bolyai” din Cluj Napoca

28

Kallay

Eva

Universitatea „Babeş-Bolyai” din Cluj Napoca

29

Fodor

Oana

Universitatea „Babeş-Bolyai” din Cluj Napoca

30

Crişan

Claudia

Universitatea „Babeş-Bolyai” din Cluj Napoca

31

Oprescu

Mihaela-Adriana

Universitatea „Babeş-Bolyai” din Cluj Napoca

32

Drăghici

Virgil

Universitatea „Babeş-Bolyai” din Cluj Napoca

33

Suciu

Dan Mircea

Universitatea „Babeş-Bolyai” din Cluj Napoca

34

Pădure

Marian

Universitatea „Babeş-Bolyai” din Cluj Napoca

35

Cristache

Nicoleta

Universitatea „Dunărea de Jos” din Galaţi

36

Iosif

Luminița

Universitatea „Dunărea de Jos” din Galaţi

37

Gurău

Gheorghe

Universitatea „Dunărea de Jos” din Galaţi

38

Demyen

Suzana

Universitatea „Eftimie Murgu” din Reșița

39

Bîrluţiu

Victoria

Universitatea „Lucian Blaga” din Sibiu

40

Drăghici

Aurelia

Universitatea „Lucian Blaga” din Sibiu

41

Bucuță

Mihaela Dana

Universitatea „Lucian Blaga” din Sibiu

42

Grecu

Valentin

Universitatea „Lucian Blaga” din Sibiu

43

Morariu

Ionel Daniel

Universitatea „Lucian Blaga” din Sibiu

44

Negreanu-Pîrjol

Ticuța

Universitatea „Ovidius” din Constanța

45

Bautu

Elena

Universitatea „Ovidius” din Constanța

46

Lisievici Brezeanu

Alexandru

Universitatea „Ovidius” din Constanța

47

Dumitru

Maria

Universitatea „Ştefan cel Mare” din Suceava

48

Poienar

Mihaela

Universitatea „Ştefan cel Mare” din Suceava

49

Milici

Mariana Rodica

Universitatea „Ştefan cel Mare” din Suceava

50

Gancevici

Olga

Universitatea „Ştefan cel Mare” din Suceava

51

Moroșan-Dănilă

Lucia

Universitatea „Ştefan cel Mare” din Suceava

52

State

Mihaela

Universitatea „Ştefan cel Mare” din Suceava

53

Boghean

Carmen

Universitatea „Ştefan cel Mare” din Suceava

54

Pentiuc

Radu Dumitru

Universitatea „Ştefan cel Mare” din Suceava

55

Boghean

Florin

Universitatea „Ştefan cel Mare” din Suceava

56

Ghiuta

Ovidiu-Aurel

Universitatea „Ştefan cel Mare” din Suceava

57

Luca

Cătălina

Universitatea de Medicină și Farmacie „Gr. T. Popa” din Iași

58

Cristescu

Carmen

Universitatea de Medicină şi Farmacie „Victor Babeş” din Timişoara

59

Nica

Luminița

Universitatea de Medicină şi Farmacie „Victor Babeş” din Timişoara

60

Neagu

Monica

Universitatea de Medicină şi Farmacie „Victor Babeş” din Timişoara

61

Timar

Bogdan

Universitatea de Medicină şi Farmacie „Victor Babeş” din Timişoara

62

Gavril

Ștefan

Universitatea de Ştiinţe Agricole şi Medicină Veterinară „Ion Ionescu de la Brad” din Iaşi

63

Lipsa

Florin Daniel

Universitatea de Ştiinţe Agricole şi Medicină Veterinară „Ion Ionescu de la Brad” din Iaşi

64

Ulea

Eugen

Universitatea de Ştiinţe Agricole şi Medicină Veterinară „Ion Ionescu de la Brad” din Iaşi

65

Pasarin

Benone

Universitatea de Ştiinţe Agricole şi Medicină Veterinară „Ion Ionescu de la Brad” din Iaşi

66

Leonte

Corneliu

Universitatea de Ştiinţe Agricole şi Medicină Veterinară „Ion Ionescu de la Brad” din Iaşi

67

Gâjâilă

Gabriel

Universitatea de Științe Agronomice și Medicină Veterinară din București

68

Deliu

Delia

Universitatea de Vest din Timișoara

69

Miculescu

Andra

Universitatea de Vest din Timișoara

70

Filimon

Eliza Claudia

Universitatea de Vest din Timișoara

71

Selea

Teodora

Universitatea de Vest din Timișoara

72

Dumitrescu

Alin

Universitatea de Vest din Timișoara

73

Ciutacu

Sorin

Universitatea de Vest din Timișoara

74

Suciu

Ionuț

Universitatea de Vest din Timișoara

75

Rogobete

Silviu Eugen

Universitatea de Vest din Timișoara

76

Pătrunsu

Dorina

Universitatea din Bucureşti

77

Șerban

Oana Camelia

Universitatea din Bucureşti

78

Sofrone

Mihaela

Universitatea din Bucureşti

79

Alexandru

Monica Luminița

Universitatea din Bucureşti

80

Zanfirescu

Șerban Andrei

Universitatea din Bucureşti

81

Rîurean

Simona

Universitatea din Petroșani

82

Pătrăşcoiu

Nicolae

Universitatea din Petroșani

83

Răvaş

Bogdan

Universitatea din Petroșani

84

Ghita

Simona

Universitatea Maritimă din Constanța

85

Tamaș

Răzvan

Universitatea Maritimă din Constanța

86

Stan

Liviu-Constantin

Universitatea Maritimă din Constanța

87

Dumitrache

Cosmin

Universitatea Maritimă din Constanța

88

Raicu

Gabriel

Universitatea Maritimă din Constanța

89

Crețu (Darie)

Bogdana

Universitatea Națională de Artă Teatrală și Cinematografică „I. L. Caragiale” din București

90

Hobincu

Radu

Universitatea Politehnica din Bucureşti

91

Ilie

Mariana

Universitatea Politehnica Timişoara

92

Mârșăvină

Cosmin

Universitatea Politehnica Timişoara

93

Artene

Alin Emanuel

Universitatea Politehnica Timişoara

94

Dejica

Daniel

Universitatea Politehnica Timişoara

95

Ivanciu

Laura

Universitatea Tehnică din Cluj-Napoca

96

Guțiu

Iuliu Ștefan

Universitatea Tehnică din Cluj-Napoca

97

Dudescu

Cristian

Universitatea Tehnică din Cluj-Napoca

98

Achim

Melinda

Universitatea Tehnică din Cluj-Napoca - CUNBM

99

Voș

Liliana

Universitatea Tehnică din Cluj-Napoca - CUNBM

100

Hajdu-Măcelaru

Mara

Universitatea Tehnică din Cluj-Napoca - CUNBM

101

Toader

Rita

Universitatea Tehnică din Cluj-Napoca - CUNBM

102

Drența

Raul Florentin

Universitatea Tehnică din Cluj-Napoca - CUNBM

103

Pop Sitar

Petrică Claudiu

Universitatea Tehnică din Cluj-Napoca - CUNBM